کلینیک انصار

اگر چشم تان آستیگمات است، حتماً بخوانیدآستیگماتیسم یکی از اختلال‌های شایع چشم است که به‌طورمعمول با عینک، لنز و یا جراحی برطرف می‌شود.


آستیگماتیسم فقط برای فواصل دور نیست، بلکه این عارضه به‌طور تقریبی دید اشخاص را در تمام فواصل تحت تأثیر قرار می‌دهد. عینک، لنز و دیگر روش‌های اصلاح عیوب انکساری ازجمله لازک، لیزیک، فمتولیزیک، PRK ‏‏‏ ‏گزینه‌های درمانی مناسب برای رفع مشکلات بینایی ناشی از آستیگماتیسم هستند.
 

چشم افراد به‌طور طبیعی شبیه یک کره است. تحت شرایط عادی، زمانی که نور وارد چشم می‌شود حاصل انعکاس و یا بازتاب نور تصویر واضحی از شئ است. درصورتی‌که چشم یک شخص آستیگمات شبیه یک توپ فوتبال و یا سطح پشت قاشق است. در این حالت نور پس از برخورد با اشيا و عبور از سطح ناصاف قرنيه، در یک زاویه بیشتر از دیگر زوایا شکست داده می‌شود و به‌نوعی تنها بخشی از شئ در میدان دید قرار می‌گیرد به همین دلیل اشیا در هر فاصله‌ای که قرارگرفته باشند مقداری تار و مواج دیده می‌شوند.

 

 

                                                                                                                

 


این اختلال شایع و طبیعی چشم ناشی از انحنای غیرطبیعی در سطح قرنیه بوده که سبب تاری دید می‌شود و علت دقیق آن ناشناخته است. ولی زمینه ارثی دارد.

 

انواع آستیگمات

آستیگمات در نزدیک‌بینی

در نزدیک‌بینی، یکی یا هر دو محور از محورهای چشم نزدیک‌بین هستند. درواقع شعاع‌های نور به‌جای آنكه دقیقاً روی شبكیه متمركز شوند، در جلوی شبكیه به هم می‌رسند و اشیای دور تصویری مبهم خواهند

 

 

                                                         

 

تست تشخیص آستیگمات چشم

ابتدا در فاصله یک متری از صفحه‌نمایش خود قرار بگیرید.

یک‌چشم خود را بدون فشار با دست‌ بسته و با چشم دیگر به خطوط نگاه کنید. سپس همین عمل را برای چشم دیگر انجام دهید.

اگر بعضی از خطوط را روشن و بعضی دیگر را تیره‌تر می‌بینید، ممکن است چشمان شما آستیگمات باشند. در این صورت مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود

   1396/8/6 11:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :