کلینیک انصار

تغییر در رنگ ادرار را جدی بگیرید/ به میزان کافی آب بنوشید


  

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، فرزاد علامه، متخصص اورولوژی و مجاری ادراری با اشاره به اینکه کسانی که هیچ گونه سابقه سنگ کلیه در خود و خانواده‌شان ندارند منعی برای روزه گرفتن برایشان وجود ندارد، افزود: هیچ ترسی برای تشکیل سنگ وجود ندارد و برای جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه هم لازم نیست اقدامی بکنند.

 

وی در برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت ادامه داد: برای کسانی که در خانواده‌شان سابقه سنگ کلیه وجود دارد اما خودشان تا به حال مبتلا به این بیماری نشده‌اند، مشکلی برای روزه داری وجود ندارد؛ ولی این افراد بهتر است که مصرف مایعات را در افطار و سحر بیشتر کنند.

این متخصص اورولوژی و مجاری ادرار در ادامه بیان کرد: افرادی که سنگ کلیه دارند، برای روزه داری بهتر است به پزشک مراجعه کنند و پزشک با در نظر گرفتن وضعیت بیمار در این باره تصمیم می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که «در ماه رمضان اگر فردی رنگ ادرارش بسیار تیره و حتی نارنجی شود این تغییر برای چیست ؟» گفت: به طور طبیعی کلیه‌های ما قدرت تغلیظ بالایی دارند و هرقدر میزان آب مصرفی کم شود کلیه‌ها می توانند ادرار را غلیظ و پر رنگ‌تر کنند تا هرچه بیشتر بتوانند آب را در بدن حفظ کنند و مانع دفع آب شوند.

علامه در ادامه تاکید کرد: بنابراین بسته به میزان آبی که مصرف می‌کنیم رنگ ادرار تغییر می‌کند و اگر میزان آب، بسیار کم شود رنگ ادرار به سمت زرد پررنگ و نارنجی خواهد رفت که مکانیزم طبیعی بدن است، ولی اگر رنگ خونی، رگه‌های خون و لخته خون مشاهده شود ، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

این متخصص اورولوژی و مجاری ادرار در پایان اظهارداشت: در صورتی که ادرار، غلیظ باشد، می‌شود رنگ ادرار را به سمت طبیعی شدن برد ولی اگر با مصرف آب، این رنگ تغییر نکرد باید به پزشک مراجعه کرد.

   1396/4/3 12:51


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :