کلینیک انصار

خطر نشستن طولانی مدت برای سالمندان

 


پژوهشی نشان میدهد، کم تحرکی با مرگ زودهنگام در افرادی که به طور کلی سالم هستند مرتبط نیست.
پس از سالها که گفته شده است که نشستن بیش از حد، مرگبار است، اکنون پژوهشی جدید نشان می دهد که کم تحرکی برای مدت زمان طولانی ممکن است در همه افراد خطر یکسانی نداشته باشد.

 

                                                                                                                                  

                                         


 نشستن می تواند خطر بزرگی برای سلامتی افراد سالمند و کم بنیه باشد.

به نظر می رسد برای افراد سالمند و غیر فعال که دارای مشکلات بهداشتی متعددی هستند کم تحرکی با افزایش خطر ابتلا به مرگ زودرس همراه باشد. اما به گفته محققان نشستن زیاد به نظر نمی رسد بر روی افراد فعال به همان شیوه تاثیر گذار باشد.
اولگا تئو یکی از نویسندگان این تحقیق، گفت: “ما دریافتیم که در افرادی که شاخص ضعف پایین است، زمان نشستن با خطر مرگ مرتبط نیست.”
با این حال، وی گفت: “پزشکان باید روی آسیب های کم تحرکی در بیماران، شبیه به آسیب سیگار کشیدن تاکید کنند و آنها را به فعالیت و تحرک تشویق کنند.”

 

                                                                                                                                                                                             

                                                             

     وی پیشنهاد داد: حتی فعالیتی ساده مانند بلند شدن و راه رفتن در اطراف خانه با یک واکر یا عصا می تواند به افراد کم بنیه و ضعیف کمک کند.

این مطالعه شامل اطلاعاتی در مورد بیش از ۳۱۰۰ سالمند بود که در بررسی سلامت شرکت کردند. همه شرکت کنندگان ۵۰ ساله و بالاتر بودند و از اواسط سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۱ پیگیری شدند.

حرکات شرکت کنندگان در این مطالعه با کمک ردیاب های فعالیت نظارت شدند. محققان همچنین برای تعیین اینکه تا چه حد ضعف های شرکت کنندگان بر اساس تعداد مشکلات پزشکی آنها بود، استفاده کردند.

این گزارش در شماره ۲۱ ماه اوت CMAJ (مجله پزشکی کانادایی) منتشر شد.

تئو در یک نشریه خبری توضیح داد: “نشستن طولانی مدت با خطر بالاتری از مرگ در افراد آسیب پذیر یا ضعیف که توصیه هفتگی برای ۲٫۵ ساعت فعالیت فیزیکی متوسط ​​را انجام ندادند، همراه بود.”

در حالی که این مطالعه ارتباطی بین عدم فعالیت فیزیکی و افزایش خطر ابتلا به مرگ زودرس در افراد ضعیف را نشان داد، اما نمی تواند رابطه علت-معلولی آن را اثبات کند.

   1396/6/30 10:56


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :