کلینیک انصار

دندان پزشکی کودکان
واقعیت این است که یک بخش عمده در بهداشت کودکان و مراقبت از کودک ، بهداشت دهان و دندان در کودکان است. متاسفانه بسیاری از والدین به دلیل اینکه گمان می کنند دندانهای کودکشان شیری است و موقتی است، به آن توجه کمتری می کنند ولی غافلند از اینکه این دندانهاست که به کودک کمک میکند که درست تغذیه کند، به صحبت کردن و لهجه و فونتیک او کمک میکند و از همه جالبتر این که فضا را برای دندانهای دایمی نگه میدارد.

استرس کودک در هنگام دندان در آوردن و دچار شدن به مشکلات دندان و گاهی درد دندان کودکان برای والدین بسیار نگران کننده است، اما ملاقات با دندان‌پزشک می‌تواند این استرس را مضاعف کند. دندان‌ پزشک کودکان در هنگام بررسی دندان‌های کودک ابتدا مطمئن می‌شود وضعیت دندان‌ها مناسب بوده و کودک دچار مشکلات خاص در ارتباط با طرح لبخند زیبا و سالم خود نباشد. به این منظور لازم است در هر جلسه ملاقات با دندان‌پزشک یک محیط راحت و مناسب برای کودک ایجاد شود. به این ترتیب می‌توان از راحتی و آرامش کودک در طول درمان تا حد ممکن اطمینان حاصل کرد. در این شرایط احتمالاً به کودک اجازه داده می‌شود در طول درمان دندان‌پزشکی نشسته و استراحت کرده یا از داروهای آرام‌بخش خفیف برای راحتی بیشتر وی استفاده می‌گردد. به این ترتیب دندان‌پزشک کودک می‌تواند با ایجاد شرایط لازم وضعیت درمان را با توجه به نیازها و مشکلات خاص کودک مدیریت نماید و اقدامات لازم مانند ترمیم دندان، کشیدن دندان کودکان بدون درد و ... را در صورت نیاز انجام دهد.

 

                                                              

 

در اولین جلسه ملاقات، متخصصان دندان‌ها و لثه‌های کودک را بررسی کرده و از روش‌های تمیز کردن حرفه‌ای، تهیه عکس رادیولوژی (در صورت نیاز) و سایر روش‌های مانند آن برای رفع مشکلات دندان‌های کودک استفاده می‌کنند. علاوه بر این در طول جلسه دندان‌پزشکی آموزش لازم درباره نحوه مراقبت از دندان‌ها و لثه‌های کودک و پاک کردن پلاک از روی آنها به والدین و کودک ارائه خواهد شد. به این ترتیب می‌توان از بهترین روش‌های لازم برای ایجاد عادت‌های مناسب برای مراقبت از دندان‌ها استفاده کرد. مشخص است که ارائه آموزش لازم به کودک درباره اهمیت مراقبت از سلامت دهان و دندان در زمان مناسب می‌تواند به وی در ارتباط با ایجاد دندان‌ها و لثه‌های سالم در طول مدت بزرگسالی کمک موثر نماید.

 

                                                                                                                

 

 

 

 

1396/2/10


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :