کلینیک انصار

دیابت و سلامت دهان و دندان!

 بالا بودن قند خون میتواند شانس ابتلا به بیماری های لثه، خشکی دهان، و عفونت را افزایش دهد. در این مقاله از راستینه بهترین روشهای مراقبت ارائه خواهد شد.

 

                                                                                                   ۴ علامتی که نشان میدهند ممکن است مشکلی داشته باشید.

دیابت شما را در معرض خطر ابتلا به مشکلات دندانی قرار میدهد. دیابت باعث اختلال در توانایی مبارزه با باکتری در دهان شما میشود. داشتن قند خون بالا رشد باکتری ها را افزایش میدهد و به بیماری لثه کمک میکند. اگر موارد زیر را دارید ممکن است دچار بیماری های لثه باشید:

 

  •     قرمزی، درد، خونریزی یا تورم لثه، یا فاصله گرفتن لثه از دندان ها
  •     لق شدن دندان ها
  •     بوی بد دهان
  •     دندان های نیش نامنظم و یا دندان های مصنوعی که به خوبی فیت نمیشوند.

 

                                                                                                           

 


کنترل دیابت برای حفظ لبخند

دیابتی که به خوبی کنترل میشود، سلامت دهان را در پی دارد. اگر شما قند خون کنترل نشده و یا بالا داشته باشید، خطر ابتلا به خشکی دهان، بیماری های لثه، از دست دادن دندان و عفونت های قارچی مثل برفک افزایش می یابد. از آنجا که عفونت ها نیز می توانند قند خون را افزایش دهند، کنترل دیابت شما سخت تر نیز خواهد شد. حفظ سلامت دهان می تواند به شما کمک کند قند خون خود را مدیریت کنید.


مراجعه منظم به دندانپزشک

افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به عفونت های دهان و دندان می باشند. شما باید حدقل دوبار در سال آزمایشات و معاینات دندان را انجام دهید. دندانپزشک را از بیماری دیابت خود و داروهایی که مصرف میکنید، مطلع سازید. معاینات منظم و تمیز کردن حرفه ای دهان و دندان می توانند به حفظ سلامت دهان کمک کنند. دندانپزشک می تواند بهترین روش های مراقبت از دندان ها و لثه ها در منزل را به شما آموزش دهد.

پلاک ها را متوقف کنید.

پلاک چسبنده یعنی مواد غذایی، بزاق، و باکتری ها، بعد از غذا خوردن روی دندان های شما تشکیل میشوند و اسیدهایی آزاد میکنند که به مینای دندان حمله میکنند. پلاک درمان نشده تبدیل به جرم دندان میشوند، که زیر خطوط لثه تشکیل میشوند و از بین بردن آنها با نخ دندان دشوار است. این جرم ها هر چقدر بیشتر روی دندان بمانند بیشتر مضر هستند. باکتری های موجود در پلاک باعث التهاب میشوند و بیماری های لثه را در پی دارند. داشتن قند خون بالا اغلب باعث می شود بیماری های لثه بدتر شوند.

استفاده روزانه از نخ دندان

نخ دندان به کنترل پلاک کمک می کند. نخ دندان می تواند به قسمت هایی که مسواک نمیتواند تمیز کند، مثل بین دندان ها، برسد و آنها را تمیز کند. روزانه از نخ دندان و پاک کننده های بین دندانی که مورد تایید انجمن دندانپزشکی هستند، استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که نخ دندان صحیح چطور است، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. مانند هر چیز دیگر، نخ دندان نیز با تمرین کردن راحت تر میشود.

 

                                                                                                                   

                                                                     

مراقبت از دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی که درست سرجای خود قرار نگرفته اند و یا نگهداری به شیوه ناصحیح از این دندان ها می تواند به سوزش لثه، زخم و عفونت منجر شود. صحبت با دندانپزشک در مورد هر گونه تغییر در دندان های مصنوعی حائز اهمیت است. هنگامی که دیابت دارید، در معرض خطر بالاتری از عفونت های قارچی مثل برفک و زخم های دهانی هستید که درمان آنها دشوار است. و دندان های مصنوعی که به طرز بدی نگهداری میشوند نیز می توانند در ایجاد برفک دهان نقش داشته باشند. برداشتن و تمیز کردن روزانه دندان های مصنوعی برای کمک به کاهش خطر ابتلا به عفونت اهمیت بسزایی دارد.
 
ترک توتون
محصولات توتون و تنباکو – از جمله سیگار، سیگار برگ، توتون بدون دود و پیپ – برای دهان هر کسی مضر هستند. اما اگر مبتلا به دیابت باشید و سیگار نیز بکشید، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری های لثه هستید. توتون و تنباکو می توانند به بافت لثه آسیب رسانده و باعث عقب نشینی لثه شوند. همچنین می توانند به از دست رفتن استخوان و بافت سرعت بخشند، و منجر به از دست رفتن دندان ها شوند. خود را برای ترک این موارد ترغیب کنید. دلایل خود را برای ترک سیگار فهرست کنید، تاریخی را تعیین کنید، و از خانواده و دوستان کمک بگیرید.

۴ مرحله برای محافظت از سلامت دهان و دندان

همان مراحلی که سلامت دهان شما را تضمین میکنند به مدیریت دیابت شما نیز کمک میکنند.

 

  •     رژیم غذایی سالم داشته باشید.
  •     سیگار نکشید.
  •     داروهای دیابت خود را ادامه دهید.

    به منظور کاهش خطر ابتلا به مشکل جدی، به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.


۴ مرحله برای محافظت از سلامت دهان و دندان

همان مراحلی که سلامت دهان شما را تضمین میکنند به مدیریت دیابت شما نیز کمک میکنند.

 

  •     رژیم غذایی سالم داشته باشید.
  •     سیگار نکشید.
  •     داروهای دیابت خود را ادامه دهید.

    به منظور کاهش خطر ابتلا به مشکل جدی، به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 

   1396/6/22 14:50


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :