کلینیک انصار

موارد استفاده و عوارض وارفارین (کومادین)
وارفارین معمولا “رقیق کننده خون” نامیده میشود، ولی کلمه صحیح تر “ضد انعقاد” است. این دارو با کاهش مقدار مواد خاصی (پروتئین های انعقادی) در خون شما به حفظ روان بودن جریان خون در بدن شما کمک میکند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این دارو با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

 

                                                                                           

 

موارد مصرف وارفارین (کومادین)
این دارو برای درمان لخته شدن خون (از جمله در ترومبوز ورید عمقی-DVT یا آمبولی ریوی-PE) و یا برای جلوگیری از تشکیل لخته های جدید در بدن مصرف میشود. جلوگیری از لخته شدن مضر خون به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی کمک میکند. شرایطی که خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش میدهند شامل نوع خاصی از ریتم نامنظم قلب (فیبریلاسیون دهلیزی)، تعویض دریچه قلب، حملات قلبی اخیر، و جراحی های خاص (مانند تعویض مفصل زانو/ران) می باشند.

 

                         

                                                                                                                          

 

 

چگونگی مصرف وارفارین
قبل از شروع مصرف وارفارین و هر زمان که قصد داشتید دوباره آن را مصرف کنید، راهنمای دارو و در صورت وجود، بروشور اطلاعات بیمار را مطالعه نمایید. اگر هرگونه سوالی داشتید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
این دارو از طریق دهان همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک و یا دیگر افراد مربوط به حرفه پزشکی، معمولا یک بار در روز مصرف میشود. مصرف این دارو دقیقا طبق دستور اهمیت بسزایی دارد. میزان مصرف را افزایش ندهید، دفعات مصرف را افزایش ندهید، و یا مصرف آن را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک اینطور دستور داده باشد.
مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، تست های آزمایشگاهی (مانند INR) و پاسخ به درمان تعیین میشود. پزشک یا دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تعیین دوز مناسب برای شما در حالی که این دارو را مصرف میکنید، شرایط شما را به دقت زیرنظر خواهند داشت.
به منظور اینکه بیشترین سود را از این دارو ببرید به طور منظم از آن استفاده کنید. برای اینکه مصرف دارو را فراموش نکنید هر روز در یک زمان معین دارو را مصرف کنید.
هنگامی که وارفارین مصرف میکنید داشتن رژیم غذایی سازگار و متعادل حائز اهمیت است. برخی مواد غذایی می توانند بر چگونه اثر بخشی وارفارین در بدن شما تاثیر بگذارند و ممکن است درمان و دوز شما را نیز تحت تاثیر قرار دهند. از افزایش یا کاهش شدید و ناگهانی مصرف غذاهای سرشار از ویتامین K (مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ، اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز، جگر، چای سبز، مکمل های ویتامین خاص) اجتناب کنید. اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، قبل از ادامه این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.
از آنجایی که این دارو می تواند از طریق پوست و ریه ها جذب شود و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند نباید به این دارو دست بزنند و یا از گرد کپسول آن تنفس کنند.

                                                 

 

                                                                                                                                      
                    

                                                                                   

 عوارض جانبی

 

با مصرف این دارو تهوع، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.
در صورتی که پزشک شما استفاده از این محصول را تجویز کرده است، به یاد داشته باشید که وی این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که منافع آن را از خطر عوارض جانبی آن بیشتر در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
اگر این دارو پروتئین های مربوط به لخته شدن خون شما را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد، میتواند موجب خونریزی شدید شود (این مسئله توسط نتایج آزمایشگاهی با INR غیر منتظره بالا مشخص شد). حتی اگر پزشک داروی شما را متوقف کند، این خطر خونریزی می تواند تا یک هفته ادامه داشته باشد. اگر هر گونه نشانه ای از خونریزی شدید، از جمله: درد / تورم / ناراحتی غیر معمول، کبودی آسان/غیرمعمول، خونریزی وابسته به قاعدگی طولانی مدت/سنگین غیر معمول،ادرار تیره/صورتی، سرفه خونی، استفراغی که خونین باشد و یا مانند دانه های قهوه به نظر برسد، سردرد شدید، سرگیجه / غش، خستگی / ضعف مداوم یا غیر معمول، مدفوع خونین / سیاه / قیری، درد قفسه سینه، تنگی نفس، دشواری در بلع، داشتید فورا پزشک خود را مطلع سازید.
 
موارد احتیاط
در صورتی که به این دارو حساسیت دارید، یا اگر هر نوع حساسیت دارویی دیگری دارید، پزشک یا داروساز خود را در جریان قرار دهید. برای دریافت جزئیات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می توانند موجب واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا مسئول داروخانه را از سابقه پزشکی خود آگاه کنید، به ویژه از: اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی)، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده ها، خونریزی در مغز)، اختلالات عروق خونی (مانند آنوریسم)، آسیب ها / جراحی عمده اخیر، بیماری کبد، اختلالات / خلق و خوی روانی (از جمله مشکلات حافظه)، سقوط / صدمات مکرر.
مهم است که تمام پزشکان و دندانپزشکان شما مطلع باشند که وارفارین مصرف میکنید. قبل از عمل جراحی و یا هر روش پزشکی / دندان پزشکی، در صورت مصرف این دارو و تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، و محصولات گیاهی) پزشک یا دندانپزشک خود را آگاه سازید.
از تزریق به عضلات پرهیز کنید. اگر باید تزریق به عضله داشته باشید (به عنوان مثال، تزریق برای آنفولانزا)، باید آن را در بازو تزریق کنید. به این ترتیب، بررسی به منظور خونریزی و / یا استفاده از باند فشار راحتر خواهد بود.
این دارو ممکن است موجب خونریزی معده شود.
اگر به خوبی غذا نمیخورید، اگر بیماری یا عفونتی دارید که باعث تب، استفراغ، یا اسهال بیش از ۲ روز میشود، و یا اگر شروع به استفاده از هر گونه داروهای آنتی بیوتیک کردید، فورا با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید چرا که این شرایط می توانند چگونگی عملکرد وارفارین را تحت تاثیر قرار دهند.
این دارو می تواند موجب خونریزی شدید شود. برای کاهش احتمال ابتلا به بریدگی، کبودی، و یا زخم، هنگام استفاده از اشیاء تیز مانند ریش تراش و ناخن گیر بسیار احتیاط کنید. از ریش تراش برقی هنگام اصلاح و مسواک نرم هنگام مسواک زدن مصرف کنید. از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی اجتناب کنید. اگر سقوط کردید یا آسیب دیدید، به خصوص اگر به سر شما ضربه وارد شد فورا با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز باشد پزشک شرایط شما را بررسی کند.
   1396/5/12 14:29


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :