کلینیک انصار

نارسایی کلیه می‌تواند بیماران جوان را گوشه گیر کند !

 


نارسایی کلیه می‌تواند بیماران جوان را گوشه گیر کند !


محققان می‌گویند که نارسایی کلیه می‌تواند به بیماران جوان به‌شدت صدمه بزند و بر روابط و شغل آنها تأثیر منفی بگذارد. با توجه به یک بررسی جدید از British research ، افراد جوان مبتلا به نارسایی کلیه به احتمال کمتری می‌توانند روابط طولانی‌مدت یا شغل ثابت داشته باشند.

 

 

                                                                                                          

 
دکتر الکساندر همیلتون از دانشگاه بریستول در انگلستان گفت: «بسیار مهم است که بدانیم نارسایی کلیه چگونه بر اهداف اجتماعی تأثیر می‌گذارد، چون با تعیین اینها می‌توانیم اقداماتی برای بهبود نواحی صدمه‌دیده انجام دهیم.»

تیم او، ۶۰ مطالعه‌ی منتشر شده که شامل تقریبا ۱۶ هزار بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در سنین ۱۶ تا ۳۰ سال بود را بررسی کرد. این بیماران یا دیالیز می‌شدند و یا پیوند کلیه انجام داده بودند.

کیفیت زندگی این افراد جوان در مقایسه با همسالان سالم‌شان، بسیار پایین‌تر بود و بیشتر احتمال داشت که بیکار باشند یا در خانه‌ی والدین‌شان زندگی کنند. همچنین احتمال متأهل بودن آنها بسیار پایین‌تر بود.

این محققان گفتند که این مشکلات اجتماعی، اشتغالی و سبک زندگی در میان بیماران دیالیزی، شدیدتر از آنهایی بود که پیوند کلیه انجام داده بودند. بین بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و همسالان سالم‌شان از لحاظ سطح تحصیلات یا میزان مصرف سیگار، هیچ تفاوتی وجود نداشت.

این مطالعه در شماره ۱۹ اکتبر مجله‌ی بالینی نفرولوژی آمریکا منتشر شد.

همیلتون گفت: « ما می‌دانیم اکثر جوانانی که در مرحله‌ی انتهایی بیماری کلیه هستند، به یک پیوند کلیه نیاز دارند اما احتمال آنکه بدن‌شان کلیه پیوندی را پس بزند، بسیار بالاست.

در حالی که به مراقبت‌های لازم برای نارسایی کلیه در بزرگسالان و اطفال، توجه زیادی می شود اما لازم است که به عواقب اجتماعی این بیماری در میان جوانان نیز بیشتر توجه شود. این حوزه‌ها واقعا برای بیماران مهم هستند.»

 

   1396/8/13 11:51


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :