کلینیک انصار

همه چیز در مورد چربی ها افزودن دیدگاه

 


چربی های بدن به دو نوع تقسیم می شوند . نوع اول چربی هایی هستند که در بافت های چربی به عنوان ذخیره ی انرژی انبار می شوند و در شرایط اضطراری ، به ویژه زمانی که بدن قند کافی ندارد و یا در شرایط گرسنگی می توانند سوزانده شوند . نوع دوم ، چربی هایی که اصطلاحا چربی های فسفر دار خوانده می شوند ، جزء مهمی از غشاهای خارجی سلول های بدن هستند و به همراه پروتئین ها بعضی ساختارهای درونی سلول ها را می سازند . مقدار چربی های فسفردار بدن در هر زمان معین ، مستقل از وضعیت تغذیه است و تغذیه روی آن اثر نمی گذارد . ولی چربی هایی که به عنوان ذخیره ی انرژی مصرف می شوند ، می توانند در یک فرد لاغر ۵ کیلوگرم و در یک فرد چاق ۷۵ کیلو باشند

 

                                                                                                            


 چربی ها دوست اند یا دشمن ؟

مردم اغلب فکر می کنند چربي مضرند ، زیرا ممکن است موجب بسته شدن رگ ها و سکته شوند . ولی چربی ها در عین حال ، جزء اساسی ساختار سلول ها و واحد سازنده ی شیمیایی هورمون های حیاتی بدن هستند . ما در مطلب غذاهای چربی سوز برای رژیم غذایی شما به مواردی اشاره کرده ایم .

خوب است بدانید مصرف چربی ها ( به هر میزانی که مصرف شوند ) باعث کند شدن روند تخلیه ی معده می شود و همین عامل تا حدی ، باعث کندی ذهن می شود که مزایا و معایبی دارد .

یک غذای نسبتا پرچربی ، نباید هرگز پیش از فعالیتی که نیازمند تمرکز زیاد است و یا باید در جریان آن تصمیمات مهمی اتخاذ شود ، خورده شود . درمقابل ، حسن آن این است که کسانی که دچار پایین افتادن واکنشی قند خون هستند ( این عارضه در اثر مصرف قند زیاد به وجود می آید ) می توانند از رژیم های دارای چربی سبک ( اشباع نشده ) استفاده کنند تا اینکه جریان آهسته تری از گلوکوز به خونشان سرازیر شود . این فرایند ، زمانی که قند مصرف شده به صورت نشاسته است نیز تسهیل می شود .

نکته : Reactive Hypoglycemia پایین افتادن واکنشی قند خون به این صورت است که زمانی که فرد قند زیادی می خورد ، لوزالمعده اش انسولین زیادی ترشح می کند و ناگهان قند خون افت می کند . اگر مدام در طول روز مواد قندی مانند شکلات خورده شود ، مقدار انسولین بالا می ماند و در نتیجه قند خون پایین می افتد . انسولین باعث کاهش قند خون می شود و به این ترتیب به طور مصنوعی ، پایین افتادن واکنشی قند خون ایجاد می شود .


 

                                                       

                                                                                                       درباره ی کلسترول نیز توضیح بفرمایید ؟

کلسترول نیز نوعی چربی است که در غشاء سلول ها وجود دارد و در انسداد رگ ها در اثر تصلب شرائین نیز نقش مهمی دارد . با اینکه کلسترول در تولید هورمون ها و نمک های صفراوی بدن ضروری است ، لازم نیست مقدار زیادی از آن را دریافت کنیم ، زیرا در داخل بدن تولید می شود .

 

 

 

                                             
 

چربی های سنگین برای بدن مفیدند ؟

چربی های سنگین ( اشباع شده ) یعنی نوعی از چربی که با ترکیب شدن و همراهی با کلسترول موجب بیماری های عروقی می شوند ، در بسیاری از غذاها ، به ویژه غذاهای آماده ، وجود دارند . بسیاری از غذاهایی که طعم خوبی دارند نظیر سوسیس فرانکفورتر و استیک و غیره مملو از چربی های سنگین یا اشباع شده هستند . وجود مقدار کمی چربی در غذاهای روزانه اجتناب ناپذیر است و ضرر زیادی هم ندارد . زمانی مشکل ایجاد می شود که افراد ، سابقه ی تصلب شرایین یا بیمارهای قلبی داشته باشند


 
                                            =
 

سخن پایانی

از آنجایی که هر روز ناگزیر از مصرف مقداری چربی هستید ، باید بدانید که بهترین نوع چربی ها ، چربی های سبک اشباع نشده هستند . چربی های مضر یعنی چربی های سنگین یا اشباع شده در دنبه ، کره ، خامه ، بستنی و روغن تردکننده ی شیرینی وجود دارد .

به عنوان یک قاعده ، چربی هایی که در حرارت اتاق مایع هستند مانند روغن مایع یعنی سبک و اشباع نشده هستند و از چربی های سنگین که اغلب در حرارت اتاق جامد هستند کمتر ضرر دارند .
   1396/8/11 10:43


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :