کلینیک انصار

هورمون رشد چیست ؟ خطرات مصرف هورمون رشد کدامند ؟

 یک تست هورمون رشد (GH) مقدار هورمون رشد انسان (GH) را در خون فرد اندازه گیری میکند. این هورمون توسط غده  هیپوفیز ساخته میشود و برای رشد لازم است. این هورمون نقش مهمی را در چگونگی استفاده ی جسم از غذا برای انرژی (متابولیسم) دارد. مقدار GH در خون طی روز تغییر میکند و عواملی مانند خواب، ورزش، فشارهای عاطفی و رژیم غذایی بر آن تأثیر دارد.

همه چیز درباره هورمون رشد

مقدار بیش از حد این هورمون در کودکی میتواند موجب افزایش غیرطبیعی قد کودک گردد (رشد  غیرعادی قد). مقدار خیلی اندک این هورمون در کودک موجب کوتاهی قد یا کوتولگی میگردد. اما اگر این مسئله زود تشخیص داده شود، قابل درمان است.

در افراد بزرگسال، نوعی تومر غیر سرطانی در غده ی هیپوفیز (آدنوم) باعث این هورمون میشود. مقدار بیش از حد این هورمون باعث میشود چهره، فک، دستها و پاها نسبت به حالت طبیعی رشد بیشتری داشته باشند که به آن آکرومگالی گفته میشود.

هورمون رشد باعث آزاد شدن مواد دیگری میشود که بر رشد و متابولیسم تأثیر دارند. یکی از این عوامل فاکتور رشد ۱ شبه-انسولین (IGF-1) است.زمانی که مقدار GH خیلی بالا باشد، سطح IGF-1 نیز بالا خواهد بود. آزمایشی برای IGF-1 نیز ممکن است برای تأیید سطح بالای IGF-1 انجام شود.

 

آزمایش مربوط به هورمون رشد به چه منظور انجام میشود ؟

بررسی شود که آیا کودکی که رشد غیرطبیعی دارد، مبتلا به کوتولگی است یا بلندقدی.

بررسی شود که آیا فرد بزرگسالی که آکرومگالی دارد یا نه. این شرایط را نوعی تومور در غده ی هیپوفیز ایجاد میکند.

درمانی را بررسی کنید که از هرمون رشد استفاده میکند.

 

 

                                                                                            

                                      

آزمایش مربوط به هورمون رشد چگونه انجام میشود ؟

نحوه آمادگی

معمولاً آمادگی خاصی قبل از انجام این آزمایش نیاز نیست. مطمئن شوید که درباره همه داروهای تجویزی و غیرتجویزی که استفاده میکنید، پزشک خود را مطلع کردهاید.

نحوه انجام این آزمایش

میزان هورمون رشد در خون میتواند به سرعت تغییر کند، بنابراین لازم است در روزهای مختلفی بیش از یک نمونه خون گرفته شود. میزان فاکتور رشد ۱ شبه-انسولین (IGF-1) کمتر تغییر میکند؛ بنابراین نخستین آزمایش میتوان بر روی آن انجام گیرد.

کارشناس خونگیری چه کار هایی انجام میدهد ؟

یک نوار پلاستیکی را دور بازوی شما میبندد تا از جریان خون جلوگیری کند. این کار باعث بزرگتر شدن رگ های پایین نوار میشود، بنابراین وارد کردن آمپول درون رگ آسانتر میشود.

جای سوزن را با الکل تمیز خواهد کرد.

سوزن را وارد رگ خواهد کرد. ممکن است بیش از یک سوزن نیاز باشد.

لوله ای به سوزن متصل میشود تا خون وارد آن شود.

زمانی که به اندازه کافی خون در لوله جمع شد، نوار پلاستیکی را باز میکند.

بعد از خارج کردن سوزن از رگ، با نوار گاز یا پنبه محل سوزن را میپوشاند.

محل سوزن را فشار خواهد داد و سپس باندپیچی خواهد کرد.

 

این عمل چه احساسی دارد

نمونه خون از رگ بازوی شما گرفته میشود. یک نوار پلاستیکی اطراف بازوی فرد بسته میشود. این نوار ممکن است سفت باشد. ممکن است سوزن هیچ احساسی برای فرد نداشته باشد یا ممکن است شما احساس نیشی یا نیشگونی سریع را داشته باشید.

 

خطرات

در یک نمونه خونی گرفته شده از یک رگ، احتمال خیلی کمی برای وجود مشکل، وجود دارد با این حال مشکلات احتمالی را برایتان لیست میکنیم :

ممکن است جای سوزن کبود شود. شما میتوانید احتمال کبودی را با چند دقیقه فشار روی نقطه مورد نظر کاهش دهید.

در موارد نادر، رگ ممکن است بعد از گرفتن نمونه، متورم شود. این مشکل، التهاب رگ نامیده میشود. کمپرس گرم میتواند به عنوان درمانی برای این مشکل، چندین بار در طی روز انجام شود.

برای افرادی که مشکلات خونریزی دارند، خونریزی مداوم میتواند یک مشکل باشد. داروهایی مانند آسپرین، وارفارین (کامادین) و سایر داروهای رقیق کننده خون، میتواند موجب افزایش احتمال خونریزی شود. اگر فرد مشکلات خونریزی یا لختگی داشته باشد، یا اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کند، باید قبل از نمونه گیری با پزشک خود مشورت کند.

 

نتایج

آزمایش هورمون رشد، میزان هورمون رشد را در خون اندازه گیری میکند ٬ در زیر نتایج آزمایش را بررسی میکنیم :

 

نرمال

مقادیر نرمال فهرست شده در اینجا (که محدوده ارجاع نامیده میشوند) تنها به عنوان یک راهنما هستند. این دامنه ها از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت هستند و آزمایشگاه شما ممکن است دامنه متفاوتی برای محدوده نرمال داشته باشد. گزارش آزمایشگاه شما باید شامل محدوده ای باشد که آزمایشگاهتان از آن استفاده میکند. همچنین پزشک شما باید نتایج شما را بر اساس سلامتی و سایر عوامل، ارزیابی کند. یعنی مقداری که خارج از مقادیر نرمال فهرست شده در اینجا قرار میگیرد ممکن است برای شما یا آزمایشگاه شما نرمال باشد.

   1396/5/3 12:33


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :