کلینیک انصار

چه کنیم «آرتروز زودرس» نگیریم / قانون طلایی که باید بدانید

  

ما در فعالیت‌هایمان چه در دوران کودکی، میانسالی و بزرگسالی یک قانون طلایی داریم تا دچار «آرتروز زودرس» نشویم.

 

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، جواد صراف‌زاده ــ دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تعریف ناهنجاری‌های ستون مهره‌ای اظهار داشت: ناهنجاری به‌معنای تغییر شکل از حالت ایده‌آل یا طبیعی می‌تواند تعریف شود. ستون مهره‌ای به‌عنوان یک ساختار اصلی در بدن, شکل اصلی بدن را حفظ می‌کند و هرگونه تغییری که آن را از حالت ایده‌آل خارج کند ناهنجاری ستون مهره‌ای تلقی می‌شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سؤال که این ناهنجاری چگونه و چرا به وجود می‌آید، بیان داشت: بعضی مواقع یک‌سری بیماری‌ها هستند که در اختیار فرد نیست مثل بیماری‌های عفونی، التهابی و یا سل، ولی بسیاری از این مشکلات که نه در کشور ما بلکه در تمام دنیا با آن مواجه هستند بحث وضعیت کاری و شغلی است. تغییر الگوی بیماریها از بیماری‌های عفونی و واگیردار به‌سمت بیماریها یا بهتر بگویم ضایعات سیستم اسکلتی عضلانی یا همان سیستم حرکتی که در واقع درگیری و آسیب عضلات و مفاصل و استخوانها است، بسیار جدی باید تلقی شود، به‌خصوص در کودکان و سنین نوجوانی که بحث استفاده از تکنولوژی‌های جدید مثل تلفن همراه یا تبلت و استفاده نادرست و غلط از آنها به‌تدریج می‌تواند افراد را در بزرگسالی دچار آسیب کند و اگر به این کودکان و افراد آموزش خوبی داده شود می‌تواند از تبعات بعدی جلوگیری کند.

 

دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: عادت‌های غلط می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و از آن جایی که تکنولوژی در زندگی همه جا باز کرده و یک نوجوان اصلاً نمی‌تواند قبول کند که از رایانه استفاده نکند و یا یک تبلت نداشته باشد ولی آنچه باید مورد توجه قرار گیرد استفاده مناسب از آنها است.

 

وی گفت: ما در فعالیت‌هایمان چه در دوران کودکی، میانسالی و بزرگسالی، یک قانون طلایی داریم که هیچ وقت نباید در یک وضعیت طولانی قرار بگیریم حتی اگر در وضعیت صحیح باشیم. باقی ماندن در یک وضعیت کاری طولانی مثل نشستن و ایستادن، باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت «آرتروز زودرس» مفاصل می‌شود.

 

صراف‌زاده کاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی، حفظ گودی‌های کمری، پشتی و گردنی در حالت طبیعی و راحت به‌هنگام نشستن و حفظ زاویه 100 تا 120 درجه ستون مهره‌ای نسبت به استخوان ران روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به دردهای ستون مهره‌ای کمری و یا آرتروز زودرس ستون مهره‌ای به‌هنگام فعالیت‌های نشستنی برشمرد و تأکید کرد: یکی از بهترین راههای پیشگیری از آرتروز زودرس ویا درمانهای آرتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب‌دیده است، به این منظور گرفتن مشاوره از یک فیزیوتراپیست با دیدگاه پیشگیری و یا انجام تمرینات درمانی زیر نظر فیزیوتراپیست می‌تواند بسیار سودمند و در بسیاری از موارد ضروری باشد.

 

 

 
   1396/4/21 14:37


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :