کلینیک انصار

سونوگرافی
آموزش قبل از سونوگرافی

آمادگي پيش از سونوگرافي
 

1-براي سونوگرافي شكم بايد  حداقل  8 ساعت قبل از حضور ناشتا باشد.و براي سونوگرافي لگن  مثانه باید پر از آب باشد، زیرا مثانه پر همانند یک ذره‌بین برای بررسی رحم و تخمدان ها در سونوگرافی عمل نموده و موجب شفافیت تصویر می شود. به علاوه مثاثه پر، گازهای روده را که مزاحم سونوگرافی هستند به بالا رانده و آنها را از صحنه تصویربرداری دور می سازد.

2- نوشیدن آب، چای، آب میوه و دیگر مایعات برای پر شدن مثانه کافی است. لذا هیچگاه از داروهای ادرار آور، خصوصا بدون توصیه پزشک استفاده نکنید.

3- در سونوگرافی از زنان باردار تا هفته دوازدهم حاملگی، مثاثه باید کاملا پر باشد، ولی برای ماه های بالاتر، نیازی به پربودن مثانه نیست.

4- برای انجام سونوگرافی از داخل واژن ، مثانه نیمه پر کافی است. در این حالت مثانه خیلی پر ایجاد مزاحمت می کند. بنابراین اگر در مواردی قرار باشد سونوگرافی از روی شکم انجام گیرد، ابتدا با مثانه پر مراجعه نمایید. سپس کمی از ادرار داخل مثانه در صورت لزوم تخلیه شده و سونوگرافی داخل واژن انجام می شود.

 

نكات قابل ذكر:

* سونوگرافی باید از روی پوست و با ژل مناسب انجام شود.

* وجود موی اندک در ناحیه سونوگرافی مزاحمتی ایجاد نمی کند، ولی در مواردی که موی بیش از حد در محل وجود دارد، باید قبل از انجام سونوگرافی نسبت به تراشیدن آن اقدام نمود.

* هنگم داشتن زخم باز نمی توان سونوگرافی انجام داد، زیرا ژل سونوگرافی موجب تحریک زخم یا آلودگی بیشتر آن می شود.

* همیشه قبل از انجام سونوگرافی، پزشک خود را از سابقه عمل های جراحی قبلی خود مطلع نمایید.

* انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه های پایین حاملگی اشکالی ندارد و در ماه های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.

 

امادگی های پیش از سونوگرافی  کبد و کیسه صفرا :

سونوگرافی کبد و کیسه صفرا

بهتر است بیماری که قرار است تحت سونوگرافی کبد ، سونوگرافی کیسه صفرا و مجاری صفراوی قرارگیرد ناشتا باشد .

توجه 1: مصرف غذاهای چرب مانند کره ، تخم مرغ و ... اکیدا ممنوع است .

زیرا مصرف غذاهای چرب موجب انقباض کیسه صفرا و تخلیه صفرا به روده شده واین موضوع سبب میشود کیسه صفرا در سونوگرافی دیده نشده یا قابل بررسی نباشد .

توجه 2: مصرف مایعات ساده  مانند اب و چای بلامانع است .

برخی از متخصصین پس از انجام سونوگرافی  در مرحله ناشتایی ، زرده تخم مرغ به بیمار داده  و یک ساعت  پس از خوردن زرده تخم مرغ مجددا بیمار را سونوگرافی میکنند تا قدرت انقباضی جدار کیسه صفرا را بررسی نمایند .

در بیشتر موارد متخصص سونوگرافی شما را در دو حالت خوابیده و نشسته تحت سونوگرافی قرار میدهد ، زیرا سونوگرافی کیسه صفرا باید  در این دو وضعیت انجام شود  تا سنگهای پنهان شده در کیسه صفرا به حرکت  در امده  و قابل مشاهده گردند . این موضوع خصوصا زمانی انجام میشود که نتیجه سونوگرافی کیسه صفرا  در وضعیت در وضعیت خوابیده طبیعی است.


 

1395/12/7


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :