کلینیک انصار

ارتودنسی چیست ؟
این مرکز یکی از مجهزترین مراکز دندانپزشکی میباشد و دکتر سعیده بنده از متخصصین متعهد و دانشگاهی آماده خدمتگذاری و ارائه ی خدمات دندانپزشکی به شما عزیزان میباشد. کلینیک دندان پزشکی انصار بسیار آرام به همراه تکنیک های جدید جهت آسایش و آرامش خاطر شما مراجعه کنندگان می باشد

                                                                                                          دكتر سعيد برنده

 

                                                                  متخصص ارتودنسي و درمان ناهنجاري هاي فك وصورت 

 

                                                       داري بورد تخصصي از دانشگاه علوم پزشكي تهران

 

 

 

                                                                                                       

 

 

ارتودنتیست چه کسی است؟
در‌واقع ارتودنسی رشته‌ای تخصصی از دندانپزشکی است و این علم با مرتب کردن دندان‌ها یا مشکلات مربوط به جفت شدن دندان‌ها، سر و کار دارد. دندانپزشکان در دوره تحصیلات خود در رشته دندانپزشکی، آموزش «اصول درمان‌های تخصصی ارتودنسی» را فرا می‌گیرند و درصورت ادامه تحصیل می‌توانند در رشته ارتودنسی، تخصص‌های مربوط به درمان و رفع مشکلات پیچیده دندان را فرا گیرند. در مجموع متخصص ارتودنسی دارای تخصص در شناسایی و درمان مشکلات هماهنگی دندان‌ها و وضعیت قرارگیری آنها روی یکدیگر است.

                

                                          
                                                                                                                                           


 

انواع ارتودنسي

 

  • ارتودنسي ثابت
  •  ارتودنسي متحرك
  • ارتودنسي پيشگيري
  • ارتودنسي جبراني
  •  ارتودنسي همراهي جراحي فك
 

 

 

                                           


 

ارتودنسي ثابت

 

ارتودنسی ثابت رایج‌ترین نوع درمان ارتودنسی می‌باشد. براکت‌های ارتودنسی ثابت بر روی سطح دندان چسبانده می‌شوند و به وسیله سیم به هم متصل می‌شوند تا با اعمال یک فشار ثابت بر روی دندان‌ها، آنها را به موقعیت درستی که با دقت برایشان تعیین شده است، جابه‌جا کنند.

بریس‌های ثابت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا پایان دوره درمان ارتودنسی نباید از روی دندان‌ها برداشته شوند. در طول این دوره و همزمان با حرکت دندان‌ها به سمت جایگاه درست خودشان، تغییراتی در سیم‌ها داده می‌شود تا فشار وارد بر دندان‌ها نیز به خوبی کنترل گردد.

اینکه درمان ارتودنسی شما با کدامیک از دو روش ارتودنسی ثابت یا متحرک قابل انجام است، در درجه اول به تشخیص متخصصین و یا به عبارتی به نوع و شدت نامرتبی دندان‌های شما، بستگی دارد. نامرتبی دندان‌ها را می‌توان با استفاده از ارتودنسی ثابت به طور کامل درمان نمود. در ارتودنسی ثابت برخلاف ارتودنسی متحرک هر گونه حرکت و جابه‌جایی که در وضعیت دندان‌ها لازم باشد را می‌توان به خوبی و با سرعت بالایی انجام داد. در حالی که در ارتودنسی متحرک، بسیاری از جابه‌جایی‌های لازم برای دندان‌ها را نمی‌توان به طور رضایت‌بخشی انجام داد و یا حتی انجام آن غیرممکن است. به همین دلیل است که هیچ روش دیگری نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی ثابت شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان‌های ارتودنسی برای ردیف کردن دندان‌ها و زیبایی لبخند در کلینیک ما می‌توانید با شماره‌های 109_ 35015 تماس حاصل نمایید.

 

 

                                                                                               

                                            

 

ارتودنسي متحرك


در ارتودنسی متحرک همان‌طور که از نام آن مشخص است از تجهیزاتی استفاده می‌شود که بیمار باید آنها را هنگام غذا خوردن درآورد و پس از صرف غذا در جای خود بگذارد. بنابراین کارآمدی و تاثیرگذاری ارتودنسی متحرک کاملاً به همکاری و تعهد بیمار بستگی دارد. این وسایل معمولاً برای اصلاح نقص‌های جزیی دندان‌ها و فک یا پس از ارتودنسی ثابت برای حفظ نتیجه به دست آمده به کار برده می‌شود. تجهیزات فانکشنال متحرکی نیز برای اصلاح ناهنجاری‌های رشدی وجود دارد.

متخصصین  مناسب‌ترین وسیله ارتودنسی متحرک را با توجه به نیازهای منحصر به فردتان به شما توصیه می‌کنند تا از مزیت داشتن دندان‌هایی مرتب‌تر و لبخندی زیباتر برخوردار گردید. پس از باز کردن سیم‌کشی دندان‌ها احتمال حرکت کردن دندان‌ها به وضعیت اولیه وجود دارد، به همین دلیل بیمار باید از پلاک نگهدارنده متحرک استفاده کند تا دندان‌ها همچنان صاف و ردیف باقی بماند. همچنین پلاک‌های ارتودنسی متحرک برای اصلاح نامرتبی و کجی جزئی تا متوسط دندان‌ها یا بستن فاصله کم بین دندان‌ها به کار برده می‌شود. وسایل فانکشنال در دو گروه متحرک یا متصل شونده به دندان وجود دارد. وسایل فانکشنال از نیروهای عضلانی حاصل از صحبت کردن، غذا خوردن و بلع برای ایجاد نیروهایی استفاده می‌کنند که دندان‌ها را مرتب و فک‌ها را منظم می‌کند.
                                                                                                        

 

 

                                                                                                        

 

                                                              

 

ارتودنسي جبراني


ارتودنسی پیشگیری یا زودهنگام درمان موثری است که متخصص ارتودنسی از آن بهره می‌گیرد تا دندان‌ها در محل صحیح دربیایند و رشد کنند و فاصله بین دندانی مناسبی نیز داشته باشند. ارتودنسی پیشگیری با ایجاد فضای کافی برای رویش دندان‎ها ضرورت انجام درمان‌های ارتودنسی پرهزینه و طولانی مدت در سال‌های آتی را کاهش می‌دهد یا کاملاً از بین می‌برد.

ارتودنسی پیشگیری نخستین مرحله از اصلاح اختلال‌های بایت (مال اکلوژن یا روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها) است که در درمان ارتودنسی کودکان انجام می‌شود. متخصصین ارتودنسی برای مقابله با عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت و همچنین زمینه سازی برای ایجاد فضای مناسب و کمک به رشد استخوان فک از دستگاه‌های مخصوصی ارتودنسی پیشگیری استفاده می‌کنند.

متخصصین ارتودنسی  درمان‌های متعددی را برای رفع مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها ارائه می‌دهند که از آن جمله می‌توان به ارتودنسی نامرئی و سیم کشی دندان‌ها اشاره کرد. اختلال بایت و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها پی‌آمد نامرتب بودن دندان‌ها و هم‌محور نبودن فک‌ها است که مشکلات بسیاری را برای تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها و بایت ایجاد می‌کند و زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌سازد.

به والدین عزیز یادآوری می‌کنیم که نیازی نیست برای مراجعه به متخصص ارتودنسی و ارزیابی وضعیت دندان‌ها تا رسیدن فرزندشان به سن 7 سالگی صبر کنند. چنانچه هر گونه سوال یا نگرانی درباره طرح لبخند فرزند دلبندتان و وضعیت دندان‌هایش دارید، می‌توانید با شماره‌های( 111)35051_021 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره رایگان برایتان در نظر گرفته شود. متخصصین ما ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری را پس از ارزیابی وضعیت دندان‌های کودک اعلام می‌کنند، با بیانی ساده و دوستانه روش‌های مختلف درمان را توضیح می‌دهند و بهترین روش را توصیه می‌کنند تا لبان فرشته کوچک‌تان به لبخندی زیبا و خیره کننده گشوده شود.

 

ارتودنسي پيشگيري    

 

جابه‌جایی دندان‌ها مانند عقب کشیدن دندان‌های پیشین بیرون‌زده اغلب کاموفلاژ نامیده می‌شود. هدف کاموفلاژ دندان، اصلاح نسبت‌های اسکلتی با تغییر موقعیت دندان‌های فک با روش‌های ارتودنسی است، بطوری که ترتیب دندان‌ها و زیبایی صورت قابل قبول باشد. این روش برای درمان درجات مختلف بهم ریختگی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در اینجا به درمان دو نوع از مشکل ناهنجاری فک و دندان یعنی به هم ریختگی دندانی نوع 1 و 2 با کمک ارتودنسی کاموفلاژ خواهیم پرداخت.

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی روشی برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها بدون نیاز به اصلاح مشکلات اسکلتی است. کشیدن برنامه‌ریزی شده‌ی برخی دندان‌ها به ما برای دستیابی به ترتیب مورد نظر دندان‌ها کمک می‌کند. چالش پیش رو تشخیص مناسب و انتخاب صحیح برای تصمیم‌گیری در مورد کاموفلاژ به عنوان یک گزینه درمانی در موارد وجود ناهنجاری‌های اسکلتی در فک می‌باشد.

 

 

                                                                    


 

                                                                                       

                                                                                                                                                                                                

                                    

1396/5/28


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :